گوناگون

همه چیز درباره ی مافیا

مافیا گروهی بود که نخستین بار در قرن 19 میلادی در شهر سیسیل ایتالیا ساخته شد. این گروه هنگامی ساخته شد که  سیستم دولتی و قضایی ایتالیا را فساد فراگرفته بود و کارها به درستی انجام نمی شدند پس کسانی که در سیسیل دارای قدرت بودند به اندیشه ی راه اندازی مافیا افتادند. برای واژه ی مافیا معنی های گوناگونی یاد شده است اما می توان گفت این واژه از «Mafioso» گرفته شده است که معنی آن «مبارزه ی پرخاشگرانه» است از سوی دیگر برخی می گویند مافیا نام خانوادگی نخستین گروه مافیایی بوده است. گروهی هم بر این باورند که مافیا چکیده ی جمله ی « Morte Alla Francia Italia AneliL» به معنی «مرگ بر فرانسه و درود بر ایتالیا» است البته امروزه معنی مافیا در میان مردم «گروه تبهکاران نیرومند» است.

سوشیانت زوارزاده

در بررسی گروه هایی مانند پلیس و مردم عادی مافیا یک گروه پست و جنایتکار است اما اگر ریزبینانه تر به این گروه بنگریم می بینیم پایه ی آن دوری از جنایت است. هر گروه انسانی کوچک یا بزرگ از خانواده تا یک کشور دارای آیین نامه (قانون) است و تلاش می کند آن آیین نامه را در طول زندگی خود پیگیری کند. پلیس های کثیف را در هر کشوری می شناسید کسانی که خلافکار هستند اما پوشاک (یونیفورم) قانون را بر تن می کنند چنین کسانی را هیچ کس سرزنش نمی کند. خوب مافیا هم آیین نامه ی خودش را دارد مافیا خودش آیین نامه ی خود را می نویسد و خودش هم اجرا می کند. در هر کشور گروهی که نیرومند هستند قانون را می نویسند و ضعیف تر ها بر پایه ی آن کار می کنند مافیا تا این اندازه نیرومند است که نیرویی را دارد که بر پایه ی این آیین نامه کار نکند و آیین نامه ی خود را ریشه ی کارها بگذارد.

هر گروه مافیایی آیین نامه ی ویژه ی خود را دارد نمونه ی یکی از آیین نامه های مافیا چنین است:

1-      برای دیدار با دوستان نیاز به واسطه دارید.

2-      به زن دوستتان نگاه ناپسندانه نکنید.

3-      با پلیس ها رفت و آمد نداشته باشید.

4-      زیاد به بار ها و کلوپ ها نروید و تنها به بار هایی بروید که ما پذیرفته ایم.

5-      همواره در دسترس باشید حتی هنگامی که همسرتان در حال وضع حمل است.

6-      قرارهای ملاقات بسیار ارزشمند (مهم) هستند به آن ها توجه کنید.

7-      برای خانواده تان همواره وقت داشته باشید و با همسر و فرزندانتان به نیکی برخورد کنید.

8-      در پاسخ به پرسش ها همیشه راست بگویید.

9-      به ثروت خانواده ی مافیایی دیگر چشم ندوزید.

10-   کسانی که خویشاوندی نزدیک با پلیس دارند یا در خانواده شان خویشاوند خائن دارند و کسانی که به ارزش های انسانی و اخلاقی پایبند نیستند نمی توانند عضو مافیا شوند.

شاید بتوان گفت اگر چنین آیین نامه ای در جهان اجرا می شد دنیا بهشت می شد! خوب حال به بررسی ساختار مافیا می پردازیم به هر گروه مافیا، خانواده نیز می گویند افزون بر این که نام خانواده مقدس است مافیا هم تلاش می کند همانند یک خانواده ی راستین کارهایش را انجام دهد البته باید بدانید که برخی از گروه های مافیا دارای چند شاخه خانواده هستند که هر کدام از خانواده ها وظیفه ی ویژه ی خود را دارد اما همه زیر نظر رئیس کل کار می کنند.

کسی که مافیا را سرپرستی می کند پدرخوانده (Don / Boss) نامیده می شود. پدرخوانده از زیردستان همانند فرزندانش نگهداری می کند همه ی فرمان ها را پدرخوانده می دهد و دیگران انجام می دهند.

پدرخوانده یک یا چند مشاور (Con sigliere) دارد که معمولا وکیل نیز هستند این مشاور را می توان دست چپ پدرخوانده دانست زیرا هموراه پدرخوانده در کارها با او مشورت می کند و کارهای قانونی مافیا را هم او انجام می دهد.

دست راست پدرخوانده معمولا پسر اوست که به دست پدرخوانده آموزش می بیند تا در آینده او بر جای پدرش بنشیند و خانواده ی مافیا را رهبری کند. پس او جانشین پدرخوانده (Under Boss) است.

هر خانواده ی کوچک و هر گروهی که بخشی از خانواده ی مافیا است به دست یک فرمانده (Capo) سرپرستی می شود. هر فرمانده شماری سرباز دارد که آن ها را سرپرستی می کند و با یاری آن ها کارهای مافیا را انجام می دهند.

پایین ترین درجه در خانواده سرباز است سربازها بیش تر کارهای خطرناک خانواده را که از دید پلیس مجرمانه است انجام می دهند.

بخش‌های یک خانواده‌ی مافیا

مافیا گروهی نیست که با اسلحه گرم و سرد دست به آدم کشی، دزدی و جنایت بزند. مافیا گروهی است که بیش از هر چیز به تجارت می اندیشد مافیا هیچ گاه دست به دزدی و کشتار آدم های بی گناه نمی زند کسانی که به دست مافیا کشته می شوند سربازهای خانواده های دیگر یا سربازهای خائنی هستند که به آیین نامه ی خانواده عمل نکرده اند دروغ و خیانت در خانواده ی مافیا نابخشودنی است. گروه های مافیایی نیز هستند که هرگز کسی را نمی کشند البته گروه هایی هم هستند که آماج آن ها آدم کشی است.

مافیا همه جا هست حتی در ایران. خانواده های کوچک و بزرگ مافیا در همه جای جهان هستند امروزه گروه های مافیایی در زمینه های گوناگون کار می کنند مافیای دارو، مواد مخدر، خودرو، سینما، مافیای اینترنت و … .

پانوشت: این نوشته به زودی ویرایش می شود و چیزهای تازه ای به آن خواهم افزود.

0 دیدگاه در “همه چیز درباره ی مافیا

 1. شایان گفت:

  واقعا عالی بود من که خوشم اومد خیلی جالب ناک نوشتی

  1. خوشحالم که خوشت اومد

 2. وحید گفت:

  با سلام خدمت دوست عزیز
  من در webloghaa ثبت نام کرده ام فقط یک مشکل دارم که امید وارم راهنمایی بفرمایید در هنگام فعال کردن ابزرکها قسمتی با نام API Keyوجد دارد که یک key می خواهد لطفا بفرمایید چی هست و چگونه با ید آن را رافع کنم
  با تشکر

  1. api key چیزی است که برای برخی از افزونه ها به ان نیاز دارید و هر کدام متفاوت با دیگری است. این api key برای کدام یک از افزونه هاست؟

 3. مرتضی گفت:

  خیلی جالب بود.
  یاد بازی مافیا افتادم…
  مرسی

 4. رهگذر گفت:

  سلام دوست من. متاسفانه مواردی که نوشتید از روی حدس و گمان هست و نام و تاریخچه شکل گیری مافیا به صورتی که فرمودید نیست. برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به مقدمه کتاب آخرین پدرخوانده نوشته ماریو پوزو که ترجمه اش هم در ایران موجوده.
  موفق باشید

  1. درود بر شما آن چه که نوشته شد بر پایه ی گمان نیست. از معرفی نسک (کتاب) هم سپاس گزارم فردا برای خرید آن به کتاب فروشی خواهم رفت و امیدوارم آن را پیدا کنم

 5. بنیامین نوری گفت:

  عالی بود مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *